Üniversitemiz Kablosuz Ağ Sistemine Giriş Ayarları

Kablosuz Ağ Sistemine Giriş Ayarları

Sayın Kullanıcılarımız; Üniversitemiz yerleşkelerindeki mevcut kablosuz ağ yayınına iki farklı şekilde bağlanabilirsiniz.

1. "dpu-kurumsal" ağ yayını;

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından otomatik tanımlanan mail adresi ve şifrenizi kullanarak, dpu-kurumsal kablosuz yayınına hiçbir ilave ayara gerek kalmadan bağlanabilirsiniz. Bu yayına bağlandıktan sonra internet tarayıcınız, sizden mail adresi ve şifrenizi girmenizi ister ve bu sayede sizi tanır ve internete girişiniz sağlanır. (Belirli aralıklarla sizden kullanıcı adı ve şifresi tekrar istenebilir.)

 

Kurumsal Mail Adresiniz;
->> Personel için; ad.soyad@dpu.edu.tr
->> Öğrenci için; ad.soyad@ogr.dpu.edu.tr
->> Misafir için; ad.soyad@misafir.dpu.edu.tr

2. "eduroam" kablosuz ağ yayını;

Hem üniversitemizde hem de ulusal yada uluslararası kablosuz yayına dahil olan üniversitelerde, bir defaya mahsus gerekli ayarları yaptıktan sonra, eduroam kablosuz yayınına bağlanabilirsiniz. Öncelikle: dpu-kurumsal ağına bağlanıp "Kablosuz Ağ Ayarları" sayfasından eduroam kablosuz yayını için gerekli tanımlamaları yapmalısınız.

 

->> Eğer eposta adresinizi bilmiyorsanız, Kullanıcı Adını Göster ekranından eposta adresinizi öğrenebilirsiniz.
->> Şifrenizi değiştirmek istiyorsanız, Şifre Değiştir ekranından şifrenizi değiştirebilirsiniz.
->> Şifrenizi unuttuysanız, Şifre Sıfırlama ekranından şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

 

Yukarıdaki "Kablosuz Ağ Ayarları" kısımlarından size uygun olan girişi seçip gerekli ayarlamalarınızı yaparak Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Kablosuz Ağ Sistemine bağlanabilirsiniz.

Eduroam Ayarları için tıklayınız. | Misafir Kullanıcı Girişi için tıklayınız.

 

Android Bağlantı Ayarları

Telefonunuzda veya tabletinizde ayarlar menüsünden Wifi [ veya kablosuz ] ayarları menüsüne girin. Kablosuz Ağların listesinde eduroam'a tıklayıp aşağıdaki talimatları uygulayınız.
NOT: Eğer daha önceden aşağıdaki ayarları uyguladıysanız ve çalışmadı ise bu durumda ayarları yeniden yapabilirsiniz. Ayarları yeniden yapmak için eduroam yazan ağın üzerinde basılı tutun. Ağı unut seçeneğini tıklayınız. Sonra tekrar eduroam'a tıklayıp aşağıdaki ayarları yapınız.

->> 1 - 'EAP Yönetimi' alanında "TTLS" i seçin.
->> 2 - 'Faz 2 Yetkilendirmesi' alanında "PAP" ı seçin.
        [ Yeni android sürümlerinde faz2 yerine aşama2 çıkmaktadır. ]
->> 3 - 'CA Sertifikası' alanında "Belirtilmemiş" [veya Doğrulama] yı seçin.
->> 4 - 'Kullanıcı Sertifikası' alanında "Belirtilmemiş"[veya Doğrulama] yı seçin.
->> 5 - 'Kimlik' alanına kurumsal mail adresinizi girin. [@dpu.edu.tr, @ogr.dpu.edu.tr, @tomer.dpu.edu.tr, @onlynet.dpu.edu.tr, @misafir.dpu.edu.tr gibi uzantıya sahip üniversitemizden aldığınız mail adresiniz]
->> 6 - 'İsimsiz Kimlik' alanınada kurumsal mail adresinizi girin. [@dpu.edu.tr, @ogr.dpu.edu.tr, @tomer.dpu.edu.tr, @onlynet.dpu.edu.tr, @misafir.dpu.edu.tr gibi uzantıya sahip üniversitemizden aldığınız mail adresiniz]
->> 7 - 'Şifre' alanına da kurumsal mail adresinizi ve şifresini girin.
        [ Bazı android sürümlerinde isimsiz kimlik yerine bilinmeyen veya anonim yazabilir. ]
->> 8 - 'Bağlan' butonuna basarak kurulumu tamamlayın.

 

NOT: Çok nadir olarak bazen yukarıdaki açıklamalara uymayan özel durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda bilgi işlem birimine danışabilirsiniz.

07 Ocak 2024, Pazar / 428 defa okundu.