S.S.S.

Staj İşlemleri İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular dosyasına erişmek için tıklayın.

 

Sık Sorulan Sorular (SSS)

1. Stajımı nerelerde yapabilirim?

Cevap: Programınızla ilgili kamu kurumu ve özel işletmelerde yapabilirsiniz. Bu konuda danışmanınızla görüşerek, bilgi alabilirsiniz.

2. Staj süresi 15 işgünü ancak ben daha fazla süre staj yapmak istiyorum, yapabilir miyim?

Cevap: Stajınızın mevzuat gereği yalnızca 15 günlük kısmında SGK prim ödemesi okul tarafından karşılanmaktadır. 1 staj için 15 günden sonraki sürelerde SGK sorumluluğu işyeri-kurum ve öğrenci arasında çözümlenmesi gerekir.

3. SGK Bildirimini yapmadım, stajımın durumu hakkında bilgi alabilir miyim?

Cevap: SGK’ya Bildirimi yapılmadan gerçekleştirilen stajlar geçersizdir.

4. SGK Bildirimini için 10 günlük süreye dikkat etmem neden önemlidir?

Cevap: SGK’ya Bildirimi yapabilmek için gerekli bir süredir, öğrencilerimizin staj başlangıç ve bitiş tarihleri tek tek SGK’ya bildirilir ve takip edilir. SGK açısından yapılacak hatalar veya yanlış bildirimler bildirim sahibi açısından bağlayıcıdır ve hukuki-cezai yaptırımları vardır.

5. Yaz Okulunda ders alacağım, stajımı nasıl ve hangi zamanlarda yapabilirim?

Cevap: Stajınızı ister Yazokulu öncesi, ister Yazokulu sonrasında yapabilirsiniz. Bunun için staj takvimini inceleyiniz. 1. Sınıf stajınızı; 2. Sınıfın sonunda 1. ve 2. Stajı birleştirerek 30 gün olarak da yapabilirsiniz.

6. Yaz Okulunda ders almayacağım, stajımı nasıl ve hangi zamanlarda yapabilirim?

Cevap: Stajınızı, staj takviminde belirtilen hususlar çerçevesinde yaz dönemi istediğiniz ve işyeri ya da kurum açısından uygun olan tarihlerde yapabilirsiniz.

7. Staj defterini ne zaman teslim etmeliyim?

Cevap: Teslim tarihi eğitim-öğretim döneminin başlamasından itibaren dört haftadır. İlan edilen süre içinde teslim edilmeyen defterler değerlendirilmeye alınmaz.

Son Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2018, Pazartesi